PREVÁDZKA NEOBMEDZENÁ

Chcem sa objednať

Nepodceňujte prevenciu ani v čase epidémie

19.10.2020
Nepodceňujte prevenciu ani v čase epidémie

V Očnom centre Sokolík poskytujeme očnú starostlivosť v plnom rozsahu ako na operačných sálach, tak i v našich špecializovaných ambulanciách. To všetko samozrejme za splnenia najprísnejších protiepidemických opatrení. 

„Sme radi, že naši pacienti zostávajú zodpovední, aby sa ich stav nezhoršil,“ hovorí MUDr. Ján Sokolík, primár Očného centra Sokolík a dodáva: „Je dôležité, aby sa zdravotníctvo nezastavilo a nevenovalo sa len epidémii. I v oblasti očnej starostlivosti existuje mnoho ochorení, ktorých včasnú diagnostiku a začatie liečby nie je možné odkladať. Ak by niektorí pacienti zo strachu z koronavírusu vyšetrenie zraku odkladali a prišli neskoro, mohlo by u nich dôjsť k vážnemu poškodeniu zraku alebo dokonca k jeho strate.“

Neodkladajte kvôli koronavírusu vyšetrenie svojich očí

V oblasti očného lekárstva sú najohrozenejšou skupinou seniori. Preto sú u osôb nad 60 rokov dôležité pravidelné preventívne prehliadky zraku, a to i vtedy, keď žiadny problém pacient nepociťuje. V tomto veku sa môžu objavovať rôzne vážne očné ochorenia, ktoré v konečnom dôsledku môžu starých ľudí ohroziť viac ako koronavírus. 

 „Príkladom môže byť napríklad Vekom podmienená makulárna degenerácia (VPDM), ktorá postihuje 15% seniorov,“ hovorí primár Sokolík, a dodáva: „Vlhká forma VPDM dokáže nevratne zničiť zrak počas niekoľkých týždňov alebo mesiacov. Preto je dôležitá skorá diagnostika. Riziko slepoty je pri tomto ochorení naozaj vysoké a práve čas je pre nás rozhodujúci, aby sme mohli pacientovi účinne aplikovať biologickú liečbu pomocou tzv. anti-VEGF látok.“

Ďalším dôvodom pre kontrolu zraku je i zelený zákal alebo glaukóm. Oko totiž môže trápi zvýšený vnútroočný tlak, o ktorom ľudia vôbec nevedia. Ak nie je vysoký vnútroočný tlak kontrolovaný a liečený, môže byť príčinou vzniku glaukómu, ktorý býva nazývaný i „tichý zlodej zraku“. Pacient pri ňom totiž necíti žiadnu bolesť či iné ťažkosti a bez povšimnutia tak dochádza k vážnemu poškodeniu zrakového nervu, ktoré môže viesť až k úplnej strate zraku. 

Preventívne vyšetrenie u starších osôb môže odhaliť i sivý zákal, ktorý ľuďom zhoršuje videnie. Operácia sivého zákalu by sa nemala zbytočne odkladať. Dôvodom je nielen kvalita života, ale i tom, že čím viac je sivý zákal tzv. zrelý, tým je operácia náročnejšia. 

Odkladať preventívne vyšetrenie by nemali ani diabetici. Tí by mali podstúpiť preventívne vyšetrenie z dôvodu tzv. diabetickej retinopatie. „Zákernosť tohto ochorenia spočíva predovšetkým vo svojej nenápadnosti. Spočiatku sa neprejavuje prakticky žiadnymi príznakmi a až v pokročilom štádiu sa prejaví zhoršeným videním, ktoré v tú chvíľu už nie je možné napraviť, iba spomaliť“, vysvetľuje pán primár Sokolík. 

Nezabudnite teda na prevenciu ani vy a objednajte sa na preventívne vyšetrenie hoci i hneď teraz!

> OBJEDNAŤ SA