Chcem sa objednať

13.10.2022 Svetový deň zraku

12.10.2022
13.10.2022 Svetový deň zraku

Milujte svoje oči, vyzýva Svetový deň zraku

V posledných rokoch mnoho ľudí podceňovalo a odkladalo preventívne prehliadky u očného lekára. Na dôležitosť prevencie upozorňuje i Svetový deň zraku, ktorý tento rok pripadol na 13. október. Svetový deň zraku sa koná každý rok 2. štvrtok v októbri a zastrešuje ho The International Agency for the Prevention of Blindness (IAPB).

„Svetový deň zraku upozorňuje na zdravie očí, dôležitosť prevencie, a vyzýva k očnému vyšetreniu u lekára. Rovnako ako minulý rok je jeho témou Milujte svoje oči. Svetový deň zraku vyzýva ľudí, aby sa o svoj zrak starali, a aby bola zabezpečená dostupná očná starostlivosť pre každého, kdekoľvek na svete,” vysvetľuje Andrea Janeková, odborná očná lekárka Očného centra Sokolík.

Na celom svete je 1,1 miliardy ľudí so stratou zraku. Takmer 600 miliónov ľudí nevidí dobre do diaľky a 510 miliónov ľudí nevidí dobre do blízka. S pribúdajúcim vekom každý stratí schopnosť zaostrovať na blízke predmety. To možno jednoducho vyriešiť okuliarmi na čítanie. Predpokladaný vývoj je, že do roku 2050 bude až 1,7 miliardy ľudí so stratou zraku.

„Slováci preventívne kontroly zraku za posledné roky často odkladali. Dôvodom bola predovšetkým epidémia koronavírusu, ale i to, že mnoho ľudí na prevenciu bohužiaľ stále nedbá a zhoršenie videnia rieši napríklad len nákupom lacných okuliarov v drogérii. Pritom štatistiky hovoria jasne: niektorým zo závažných očných ochorení, ktoré vedú k nevratnému poškodeniu zraku, sa dá predísť, a to iba vďaka včasnej diagnostike a následnej liečbe. A práve k tomu slúžia pravidelné preventívne prehliadky, a to i vtedy, keď človek žiadny problém nepociťuje,“ hovorí Andrea Janeková, odborná očná lekárka Očného centra Sokolík a dodáva, že existuje mnoho vážnych očných ochorení, ktoré prebiehajú skryto, bez príznakov, a zhoršené videnie už môže potom znamenať také poškodenie zraku, ktoré je nevratné.

10 TIPOV AKO SA STARAŤ O SVOJ ZRAK

„Zhoršenie zraku a slepota môžu mať zásadný a dlhodobý dopad na náš život, preto je prevencia to najmenej, čo pre svoj zrak môžeme urobiť. V Očnom centre Sokolík sa preto už niekoľkýkrát k Svetovému dňu zraku pripájame a odporúčame všetkým, aby starostlivosť o zdravie svojich očí neodkladali, a ešte dnes sa objednali na komplexné očné vyšetrenie“, hovorí Andrea Janeková, odborná očná lekárka Očného centra Sokolík.

>>> OBJEDNAŤ SA NA VYŠETRENIE