Chcem sa objednať

Glaukóm. Mnohí z nás o ňom netušia

11.03.2019
Glaukóm. Mnohí z nás o ňom netušia

Dnešná uponáhľaná doba má za následok aj to, že väčšina z nás zabúda na pravidelné prehliadky a lekársku pomoc vyhľadávame o päť minút 12. Niektoré choroby však nebolia a príznaky na našom tele sú zväčša nulové. Patrí k ním aj zelený zákal, ktorý je vo svete druhou najčastejšou príčinou slepoty. 

Bolesť zubov alebo hlavy nám veľakrát pomôže zastaviť jedna tabletka, čo však ak nemáme bolesti a žiadne zmeny zhoršujúce náš zdravotný stav necítime? Presne taký je zelený zákal, odborne nazývaný glaukóm. Ochorenie postihuje zrakový nerv, ktorý môže spôsobiť nezvratnú stratu videnia. Náš primár MUDr. Ján Sokolík približuje toto ochorenie: „Pri zelenom zákale spočiatku dochádza k poškodeniu buniek zrakového nervu. Následne tieto bunky odumierajú, čo má za následok typické výpadky v zornom poli. Periférne videnie sa vytráca, člověk postupne vidí už len akoby cez trubicu a v konečnom dôsledku môže dôjsť k totálnej strate zraku.“ 

Na svete trpí viac ako 70 miliónov pacientov ochorením glaukómu. Avšak o svojom ochorení vie len polovica z nich. Prevencia je pre mnohých neznámym pojmom a nakoľko glaukóm spočiatku nebolí, veľa ľudí preto toto ochorenie inak ako na preventívnej očnej prehliadke ani nedokáže odhaliť. Bunky zrakového nervu ničí zmena vo vnútroočnom tlaku. „Je to tlak vo vnútri očnej gule. Vyjadruje rovnováhu medzi tvorbou a odtokom vnútroočnej tekutiny. Ak nemôže odtekať, prípadne sa jej nahromadí väčšie množstvo, tento tlak stúpa. A práve to sa považuje za hlavnú príčinu zeleného zákalu. Na vznik však pôsobia aj cievne faktory. Tieto zmeny spočiatku člověk necíti, len ťažko ich registruje,“ pokračuje primár MUDr. Ján Sokolík. 

Glaukóm sa vyskytuje v primárnej a sekundárnej forme. Primárny vzniká bez nadväznosti na očné alebo iné ochorenie. Sekundárny je už dôsledkom iného očného ochorenia alebo úrazu. Jedným zo spúšťačom môže byť teda aj genetika, no je mnoho ďalších rizikových skupín. Veľa dokáže odhaliť aj vnútroočný tlak. Najmä nad 21 mmHg. Videnie by nemali brať na ľahkú váhu ani ľudia po 40 veku života. Zelený zákal sa môže vyskytovať u diabetikov, medzi kardiovaskulárnymi pacientmi a aj u ľudí s migrénou. Najdôležitejšie je pravidelne vyhľadávať očného lekára aj v prípade, že člověk trpí vysokým alebo nízkym krvným tlakom alebo má krátkozrakosť. 

Zelený zákal sa sám nevylieči 

Pravidelné očné prehliadky môžu glaukóm zachytiť už v počiatočnom štádiu. „Vyliečiť zelený zákal svojpomocne nie je možné. Cieľom odbornej liečby je primárne chrániť zrakový nerv, a to spôsobmi, ktoré znižujú vnútročný tlak a zlepšujú prevenciu nervu. Ak pacient trpí primárnym glaukómom, tlak sa znižuje pomocou očných kvapiek. V niektorých prípadoch je však potrebné pristúpiť k laserovej liečbe alebo k operačnému zákroku. Zelený zákal sa však vyliečiť nedá. Väčšinou sa dá dobre kompenzovať pri včasnej diagnostike nedochádza k závažným poruchám zrakových funkcií. Rozhodujúca je preto prevencia,“ upozorňuje Mudr. Ján Sokolík.