Chcem sa objednať

Liečba astigmatizmu

Astigmatizmus je očná chyba, o ktorej často ľudia ani nevedia. Pritom sa jedná o veľmi časté ochorenie, ktoré postihuje osoby v ktoromkoľvek veku a trpí ním až 60% ľudí. Často sa objavuje súčasne s ďalekozrakosťou alebo krátkozrakosťou. Najčastejšie sa rieši okuliarovú korekciou, ale nadobro sa ho môžete zbaviť pri odstránení sivého zákalu alebo počas laserových aj vnútroočných operáciách zbavujúcich závislosti na okuliaroch.

Ako sa astigmatizms prejavuje

Astigmatizmus znižuje zrakovú ostrosť a to na všetky vzdialenosti. Ide o tzv. cylindrickú očnú chybu, ktorá je spôsobená nepravidelným zakrivením rohovky, vzácnejšie aj zakrivením očnej šošovky. Zakrivenie je miesto guľovitého tvaru skôr elipsoidné a svetlo sa preto lomí v miestach s väčším či menším zakrivením rôzne, čo spôsobuje, že sa lúče na sietnici nestretávajú a videnie je rozmazané, pokrivené a zdeformované. Astigmatizmus je vo väčšine prípadov vrodený, ale v niektorých prípadoch sa môže objaviť aj v dospelosti v súvislosti s niektorými očnými ochoreniami.

Nízky stupeň astigmatizmu väčšinou nespôsobuje žiadne veľké problémy a nie je potrebné ho nijako korigovať. Vyššie stupne astigmatizmu však už vyžadujú korekciu, pretože inak môže spôsobovať bolesti hlavy, únavu, škúlenie alebo pálenie či rezanie očí.

Astigmatizmus je možné korigovať okuliarmi s cylindrickými sklami či torickými kontaktnými šošovkami. Tieto pomôcky však chybu neliečia a neodstraňujú, iba ju korigujú a pomáhajú k lepšiemu videniu.

Zbaviť sa astigmatizmu úplne je v dnešnej dobe možné vďaka moderným operačným zákrokom - vnútroočným a laserovým operáciám, kedy sa astigmatizmus odstráni spoločne so sivým zákalom alebo refrakčnou chybou oka.

Odstránenie astigmatizmu pri vnútroočných operáciách

Astigmatizmus sa pri vnútroočných operáciách odstraňuje spolu s očnou chorobou - u pacientov so sivým zákalom pri operácii sivého zákalu a ďalej u pacientov po 45. roku veku spolu s presbyopiou pri operácii PRELEX.

Pri vnútroočných operáciách existujú dve možnosti odstránenia astigmatizmu v závislosti na stupni astigmatizmu. Ide buď o riešenia tzv. rohovkových nárezov (LRI), ktoré sú vhodné pri nižšom stupni astigmatizmu. Pri vyšších stupňoch astigmatizmu sa potom implantujú torické vnútroočné šošovky. Vhodnosť danej metódy vždy určí lekár na základe komplexného predoperačného vyšetrenia.

Rohovkové nárezy (LRI)

Metóda odstránenie astigmatizmu s nižšou hodnotou. Jedná sa o mikrochirurgickú metódu, pri ktorej sa vykonávajú nárezy pri okraji rohovky a tým je možné dosiahnuť požadované zmeny zakrivenia rohovky a následnú korekciu astigmatizmu.

Implantácia torických šošoviek

Pri vnútroočných operácií sa pôvodná ľudská šošovka vymení za novú torickú vnútroočnú šošovku, ktorá je vyrobená tak, že upraví okrem očnej chyby aj astigmatizmus. Po operácii je tak astigmatizmus trvalo vyriešený a videnie je jasné a ostré.

Odstránenie astigmatizmu pri laserových operáciách

Astigmatizmus možno odstrániť spoločne s dioptrickými chybami ako je krátkozrakosť pri laserových operáciách očí. Vhodným riešenia sú súčasné bezbolestné a šetrné laserové zákroky ReLEx SMILE a femtoLASIK, pri ktorých laserový lúč jemne a presne upraví tvar rohovky. Svetelné lúče potom dopadajú na sietnicu rovnomerne a obraz je jasný a ostrý ako u normálneho oka.

konzultace