Chcem sa objednať

Liečba presbyopie - metóda PRELEX

Bez okuliarov po štyridsiatke

Približne po 40. roku života začne ľudské oko strácať schopnosť akomodovať sa, čiže zaostrovať na blízku vzdialenosť a postupne začneme vidieť zle na čítanie, čo sa prejaví tým, že malé písmenká v texte začnú byť rozmazané. Odborne sa tomuto procesu hovorí presbyopia čiže starecká vetchozrakosť.

Spočiatku tento problém vyrieši oddialenie textu, ale postupne sa človek bez okuliarov už vôbec nezaobíde. A ak nosí aj okuliare na diaľku, nevyhne sa neustálemu striedaniu okuliarov, prípadne tento problém môže vyriešiť okuliarmi s multifokálnymi sklami, ktoré sú však drahé a niekto si na ne ani nezvykne.

Ak vás však nosenie okuliarov obťažuje a obmedzuje v bežnom živote, máme pre vás riešenie - nedokonalú akomodáciu môže vyriešiť vnútroočnou operáciou zraku: PRELEX.

Operáciu PRELEX je vhodné podstúpiť po 40-tke, kedy sa zrak výrazne zhorší, a to nielen pri pohľade na blízko, ale aj do diaľky. Počas operácie  sa vymení ľudská šošovka za novú multifokálnu alebo trifokálnu vnútroočnú šošovku. Pri zákroku možno odstrániť akýkoľvek počet dioptrií a vďaka tomu už okuliare na čítanie nebudete potrebovať a zároveň nebudete potrebovať ani okuliare do diaľky. Zároveň je aj preventívnym liečebným zákrokom, lebo pacientom po tejto operácii už v starobe nehrozí vznik sivého zákalu ani záchvatovitého zeleného zákalu.

V Očnom centre Sokolík spolupracujeme s americkým výrobcom vnútroočných šošoviek Lenstec, ktorý vyrába vnútroočné šošovky z najkvalitnejších a dlhodobo preverených materiálov. Navyše oproti šošovkám iných výrobcov, majú vnútroočné šošovky Lenstec unikátne stupňovanie po 0,25 dioptriách a umožňujú tak pacientovi presnejšie a kvalitnejšie videnie.

Prečo investovať do zraku

Operácia presbyopie ani multifokálne šošovky, ktoré sa pri operácii implantujú, nie sú bohužiaľ hradené zo zdravotného poistenia.

Dôvody prečo stojí za to, investovať do svojho zraku:

 • Oči sú jedným z našich najdôležitejších orgánov, na ktorom by sme nemali šetriť.
 • Pacienti, ktorí sa rozhodli do svojho zraku investovať, sú po operácii nadšení, že vidia ako za mlada a užívajú si slobodu bez okuliarov.
 • Zbaviť sa závislosti na okuliaroch do konca svojho života za to stojí.
 • V strednom i vyššom veku by sme nemali zbytočne opúšťať svoje záľuby a koníčky len z dôvodu, že nám to zrak či okuliare neumožňujú.
 • Po operácii už pacient nemusí utrácať za okuliare, ktoré by musel postupom času neustále obmieňať z dôvodu zvyšujúcich sa dioptrií - a to vlastne dvakrát, ako za okuliare na blízko, tak aj do diaľky.
 • Sme si dobre vedomí skutočnosti, že nie všetci si takúto investíciu môžu dovoliť, preto na našej klinike ponúkame možnosť úhrady na splátky, a to bezúročne.

Operácia PRELEX

Predoperačné vyšetrenie

Predoperačné vyšetrenie očí trvá približne 1,5 hodiny. V priebehu vyšetrenia budeme zisťovať vašu anamnézu, aktuálny stav očí, dioptrickej chyby, vnútroočný tlak a zároveň vyšetrenie očí a očného pozadia v tzv. rozkvapkaní. Na záver vyšetrenia vám lekár detailne vysvetlí priebeh operácie a odporučí najvhodnejšie riešenie operácie a typ vnútroočnej šošovky. Na vyšetrenie si prineste okuliare, ktoré nosíte a zoznam liekov, ktoré užívate. Odporúčanie od očného lekára nie je potrebné. Po vyšetrení nebudete môcť niekoľko hodín viesť motorové vozidlá.

Samotná operácia PRELEX

Operácie sa vykonávajú ambulantne, tzn. že na kliniku prídete ráno v deň operácie a v rovnaký deň tiež z kliniky odídete. Samotný zákrok trvá len 15 minút a je úplne bezbolestný, pretože oko je znecitlivené kvapkami. Očné viečka budú v správnej polohe pridržiavaná špeciálnym fixátorom, ktorý bráni mrknutiu - nemusíte mať teda obavy, že mrkaním ohrozíte priebeh operácie. Po celú dobu prípravy aj pri samotnej operácii ošetrujúci personál urobí maximum, aby ste sa cítili bezpečne a príjemne.

Počas operácie vykoná operatér malý rez (iba 2,2 mm) a do oka vstrekne operačný gél, ktorý chráni jemné štruktúry oka pred poškodením po celú dobu operácie. Pomocou špeciálneho prístroja - ultrazvukového fakoemulzifikátora - ľudskú očnú šošovku rozdrví a z oka odsaje. Po jej odstránení sa do oka zavádza šošovka umelá. Vďaka naozaj malým rozmerom operačnej rany sa oko veľmi rýchlo, ľahko a samo zacelí. Po operácii má pacient oko do druhého dňa zakryté sterilnou náplasťou. Po sňatí náplasti už pacient na oko normálne vidí.

Pri operácii si môžeze zvoliť aj úplne novú operačnú technoógiu ZEPTO™, ktorá je bezpečnejšia a šetrnejšia pre oko ako manuálne postupy. Poskytuje operatérovi rýchly, jemný a presný výsledok a zároveň rešpektuje jedinečnosť každého oka a prispôsobuje sa mu.

Prípadná operácia druhého oka u nás na klinike prebieha obvykle do 14 dní.

Kontrola po operácii

Po operácii sa s vami naše recepčné dohodnú na termíne pooperačnej kontroly, na ktorú je nutné sa dostaviť do troch dní od zákroku.

Odporúčania po operácii

 • dodržujte termíny kontrol
 • chráňte oko pred úrazom
 • 1 týždeň sa vyhýbajte pobytu v zafajčenom a silne prašnom prostredí
 • do práce sa môžete vrátiť niekoľko dní po operácii (ak pracujete v infekčnom prostredí, je vhodné nastúpiť až po uplynutí doby 4 týždňov)
 • 14 dní nepoužívajte líčidlá
 • 4 týždne nerobte fyzicky náročnú prácu
 • 4 týždne sa vyhýbajte kúpanie vo verejných bazénoch, v kúpeľoch a v prírodných kúpaliskách
 • riadenie vozidla sa odporúča až po operácii druhého oka