Chcem sa objednať

Centrum pre liečbu sietnice (vitreoretinálne centrum)

Ochorenie sietnice patrí medzi najzávažnejšie očné ochorenia, ktoré môžu viesť až k nenávratnému poškodeniu zraku. Dôvodom je, že mnoho ochorení sietnice na svojom počiatku prebieha skryto, neprejavuje sa žiadnymi príznakmi, a až v pokročilom štádiu sa objavuje zhoršené videnie, ktoré v tú chvíľu už však nie je možné napraviť, iba spomaliť či zastaviť. Dôležitá je preto včasná diagnostika a neodkladné začatie liečby. 

V Očnom centre Sokolík sme otvorili nové špecializované centrum pre liečbu ochorení sietnice (tzv. vitreoretinálne centrum), v rámci ktorého pacient získa komplexnú starostlivosť na jednom mieste – od diagnostiky až po následnú liečbu. 

OC Sokolík Adam Janek „Pracovísk, zaoberajúcich sa komplexnou liečbou sietnice, je v súčasnosti veľmi málo a pacienti často musia čakať až pol roka na objednanie. Bohužiaľ pri ochorení sietnice je diagnostika a včasné začatie liečby zásadné, pretože poškodenie zraku môže byť i nenávratné. V našom centre pre ochorenie sietnice máme pre pacientov minimálne objednávacie lehoty a najmodernejšie diagnostické a liečebné prístroje“, hovorí Adam Janek, riaditeľ Očného centra Sokolík. 

 

Ochorenie sietnice

Sietnica je najdôležitejšou časťou oka, ktorá zachytáva obraz prenikajúci do oka a zrakovým nervom ho posiela do mozgu. Centrálnu časť sietnice tvorí tzv. makula alebo žltá škvrna, ktorá je miestom najostrejšieho videnia. Výživu sietnice zabezpečujú sietnicové tepny a cievy. Ochorenie sietnice je vždy veľmi závažné a často nevratné a môže viesť až k strate zraku. 

 

Aké ochorenia sietnice odhalí včasná diagnostika v sietnicovom centre 

 

Diagnostika ochorenia sietnice pomocou OCT ANGIOGRAFIE

V Očnom centre Sokolík vykonávame diagnostiku pomocou tzv. OCT ANGIOGRAFIE. Ide o revolučnú zobrazovaciu metódu sietnice, ktorá oproti štandardnému OCT zobrazuje nielen stav jednotlivých vrstiev sietnice, ale zároveň i FUNKČNOSŤ všetkých jej štruktúr.

OCT ANGIOGRAFIA dokáže odhaliť mnoho očných ochorení v počiatočnom štádiu, kedy ešte žiadne príznaky ochorenia nemusí pacient pociťovať. Vďaka tomu je možné začať liečbu včas a predísť tak nevratnému poškodeniu zraku. 

 

Kto a kedy by mal špeciálnu OCT angiografiu podstúpiť?

  • Každý po 35. roku života. OCT ANGIOGRAFIA odhalí mnoho očných ochorení v počiatočnom štádiu, kedy ešte žiadne príznaky ochorenia nemusíme pociťovať.
  • Vyšetrenie pomocou OCT ANGIOGRAFIE je rýchle a bezpečné, naviac úplne bezbolestné a bez vnútrožilného použitia kontrastných látok. Vyšetrenie vrátane konzultácie výsledkov s odborným lekárom trvá približne 30 minút.
  • Vyšetrenie OCT ANGIOGRAFIA nie je v Slovenskej republike hradené z verejného zdravotného poistenia. Poplatok za toto diagnostické vyšetrenie je 30 Eur, v rámci vyšetrenia uskutočňujeme skenovanie oboch očí, následne odborný lekár vykoná detailný popis nálezu.

  

Liečba ochorenia sietnice 

Konzervatívna liečba

Na základe výsledkov vykonaných diagnostických vyšetrení sa lekár rozhodne, či je možná konzervatívna liečba alebo je už nutné prejsť k ďalšiemu výkonu. 

 

Laserová liečba

V Očnom centre Sokolík vykonávame i bezbolestné laserové výkony. Používame šetrný sietnicový laser a samotný laserový zákrok je vysoko individualizovaný a umožňuje veľmi presný výkon. Ošetrenie sietnice laserom sa vykonáva v lokálnom znecitlivení kvapkami, po priložení kontaktnej šošovky na oko. Sietnica sa ošetruje početnými zásahmi laserového lúča, ktorý sa fokusuje na sietnicu. 

 

Biologická liečba sietnice (vnútroočná injekcia)

Biologická liečba sietnice spočíva v aplikácii vnútroočných injekcií s anti-VEGF preparátom. Táto liečba je cielená, maximálne efektívna a jej včasná aplikácia môže zastaviť či významne spomaliť postup ochorenia. Sme špecializovaným (tzv. centrovým) pracoviskom, ktoré môže poskytovať biologickú liečbu sietnice pomocou tzv. anti-VEGF látok.

konzultace