OPERÁCIA SIVÉHO ZÁKALU

Operácia sivého zákalu vám prinesie nový pohľad na svet. Nemusíte čakať, kým sa vám zrak zhorší, ani kým ochorenie  "dozrie". Liečbu môžete podstúpiť ešte skôr, ako vám príznaky sivého zákalu výrazne skomplikujú život. 


V Očnom centre Sokolík môžete podstúpiť operáciu sivého zákalu ÚPLNE BEZ DOPLATKU, pretože je v plnej výške hradená zdravotnou poisťovňou. 

ČO JE TO SIVÝ ZÁKAL?

Katarakta alebo sivý zákal je zakalenie očnej šošovky, ktoré spôsobuje zhoršenie zraku. To sa môže prejaviť na oku ako zbelenie alebo zošednutie v oblasti zrenice. Sivý zákal sa najčastejšie objavuje vo vyššom veku, kedy postupujúce zakalenie očnej šošovky spôsobuje nepríjemné, ale nebolestivé príznaky - napríklad rozostrené a zahmlené videnie pripomínajúce pohľad cez špinavé či zamrznuté okno. Objavuje sa citlivosť na silnejšie svetlo a na oslnenie, niekedy tiež zdvojené videnie, skreslený obraz pozorovaného predmetu. Bežné je tiež odlišné vnímanie farieb.

Vďaka modernej medicíne a najnovším technológiám patrí v súčasnosti operácia sivého zákalu medzi najbezpečnejšie operácie. Zakalenie očnej šošovky je možné odstrániť jej výmenou. Operatívne odstránenie sivého zákalu je bežnou operáciou nevyžadujúcou prakticky žiadne zásadné obmedzenia pacienta pred ani po operácii. Samotná operácia trvá približne 10 - 15 minút.

videnie PRED a PO
videnie PRED a PO

AKO PREBIEHA VYŠETRENIE A OPERÁCIA SIVÉHO ZÁKALU?

Vstupné vyšetrenie očí

Vstupné vyšetrenie očí trvá približne 1,5 hodiny, počas ktorého lekár podrobne vyšetrí oči a očné pozadie, dôkladne vysvetlí priebeh operácie a navrhne to najlepšie riešenie pre vás . K vyšetreniu si prineste dioptrické okuliare, ktoré bežne nosíte a zoznam užívaných liekov. Upozorňujeme, že po vstupnom vyšetrení nebudete spôsobilí na vedenie motorového vozidla.

Samotná operácia sivého zákalu

Z operácie sivého zákalu nie je potrebné mať obavy. Samotný zákrok trvá necelých 15 minút a je úplne bezbolestný vďaka kvapkám na znecitlivenie. Pri operácií sivého zákalu chirurg z oka odstráni zakalenú šošovku a nahradí ju novou umelou vnútroočnou šošovkou. Oko budete mať po operácii do druhé dňa zakryté sterilnou náplasťou. Prípadná operácia druhého oka prebieha obvykle do 14 dní.

Výsledné videnie význame ovplyvňuje práca operatéra, ale aj kvalita vnútroočnej šošovky. V Očnom centre Sokolík vám ponúkame radu prémiových a nadštandardných vnútroočných šošoviek pre kvalitné videnie. 

Počas návštevy nášho Očného centra Sokolík sa o vás postará vysoko odborný personál, tím renomovaných očných lekárov, chirurgov a milé zdravotné sestričky, ktorí urobia všetko pre to, aby ste sa cítili príjemne a bezpečne.

Kontrola po operácii

Po skončení operácie budete priamo objednaní na pooperačnú kontrolu, ktorá je väčšinou už hneď prvý deň po operácii. Odporúčanie týkajúce sa liekov a následnej starostlivosti vrátane obmedzení vám dá lekár po operácii aj počas následnej kontroly.

Doporučujeme: Práceschopní ste už niekoľko dní po operácii, domácim prácam sa môžete venovať už hneď na druhý deň po operácii. Ak pracujete v infekčnom prostredí (napr. chov dobytka), je vhodné sa týmto priestorom počas nasledujúcich 4 týždňov vyhýbať. Fyzicky veľmi namáhavé práce vykonávajte až od šiesteho týždňa po operácii. Počas rovnakého obdobia je nutné oko chrániť pred úrazom. Šoférovať auto lekári odporúčajú až 2 týždne po zákroku, ideálne si však sadnite za volant až po operácii druhého oka. Líčenie rias vynechajte po dobru dvoch týždňov.

Stabilizácia zraku nastane asi 4 - 6 týždňov po operácii, preto buďte trpezliví a napr. nové okuliare si nechajte predpísať až po uplynutí tejto doby. V každom prípade dodržiavajte pravidelné kontroly u svojho očného lekára.

primár MUDr. Ján Sokolík so sestričkami Líviou a Andreou
primár MUDr. Ján Sokolík so sestričkami Líviou a Andreou

INFORMÁCIE O  VNÚTROOČNÝCH ŠOŠOVKÁCH A ÚHRADÁCH OPERÁCIE

V očnom centre Sokolík používame výhradne kvalitné vnútroočné šošovky americkej spoločnosti Lenstec a pacient sa nikdy nemusí báť, že by mu bola ponúknutá lacná šošovka vyrobená z rozvojových krajín. Vždy používame výhradne najkvalitnejšie materiály. Všetky informácie o prémiových vnútroočných šošovkách, ktoré našim pacientom ponúkame, tak ako aj informácie o americkom výrobcovi vnútroočných šošoviek - spoločnosti Lenstec, vám radi poskytneme pri vašej osobnej návšteve alebo telefonicky. 

V očnom centre Sokolík môžete podstúpiť operáciu sivého zákalu plne hradenú zdravotnou poisťovňou. Operácia sivého zákalu je pre vás jediná - neopakovateľná príležitosť zvoliť si ako sa budete na svet pozerať po zákroku.  

Bezdoplatkové vnútroočné šošovky vs. vnútroočné šošovky s doplatkom

Operácia sivého zákalu je pacientovi hradená zo zdravotného poistenia. V rámci zdravotného poistenia má ale pacient nárok len na tzv. základnú vnútroočnú šošovku, ktorá umožňuje videnie len na jednu vzdialenosť a na ostatné vzdialenosti musí pacient nosiť okuliare.

Pacient, ktorý sa chce zbaviť závislosti na okuliaroch úplne, t.j. chce, aby po operácii videl bez okuliarov na všetky vzdialenosti, si môže vybrať z ponúkaných tzv. multifokálnych vnútroočných šošoviek. Výsledkom je nielen odstránenie sivého zákalu, ale aj zlepšenie videnia oproti stavu pred jeho vznikom. Pri multifokálnych vnútroočných šošovkách však počítajte s úhradou doplatku, pretože tie zdravotná poisťovňa neprepláca.

Všetky vaše dotazy týkajúce sa nielen výberu vnútroočných šošoviek, ale aj celého zákroku Vám pri vyšetrení zodpovie náš očný špecialista.

primár MUDr. Ján Sokolík so svojim tímom a s pacientom po operácii sivého zákalu
primár MUDr. Ján Sokolík so svojim tímom a s pacientom po operácii sivého zákalu