PREVÁDZKA NEOBMEDZENÁ

Chcem sa objednať

Syndróm suchého oka

Ako už z názvu vyplýva, ide o poruchu omývania očného povrchu. Spôsobuje celý rad subjektívnych problémov vrátane zápalu rohovky a spojiviek a môže viesť až k závažným zrakovým problémom.

Toto ochorenie je v súčasnosti veľmi časté. Jeho príčinou je porucha tvorby a toku slzného filmu na povrchu oka. Tým, že sa spomalí tvorba sĺz, vznikajú nepríjemné subjektívne pocity, ktoré sprevádza neustále dráždenie oka, ktoré môže viesť až k poškodeniu jeho povrchu. Príčinou býva nielen nedostatočné množstvo sĺz, ale aj ich zhoršená kvalita. Slzy totiž obsahujú vodu, hlien a olej a tieto tri zložky oko chránia a zvlhčujú.

Syndróm suchého oka a samoliečba nejde dokopy. Spôsobuje celý rad subjektívnych problémov vrátane zápalu rohovky a spojiviek a môže viesť až k závažným zrakovým problémom.

Syndróm postihuje veľmi často ženy v období menopauzy, môže sa však objaviť v každom veku. Na jeho vznik majú určitý vplyv aj podmienky vonkajšieho prostredia – prašné, suché a zafajčené prostredie, vietor, pobyt v prekúrených a klimatizovaných priestoroch, ale aj dlhodobá práca s počítačom, nosenie kontaktných šošoviek a stres. Určitý vplyv môžu mať aj niektoré lieky, dlhodobé používanie očných kvapiek a niektoré ochorenia (cukrovka, zápaly očí, infekcie, alergie, autoimunitné ochorenia a podobne). Niekedy sa toto ochorenie objavuje u ľudí s rôznymi vrodenými či získanými deformitami očných viečok.

 

Ako sa syndróm suchého oka prejavuje

Ochorenie sa prejavuje nepríjemnými pocitmi, ktoré sprevádza pálenie, svrbenie a rezanie očí, tlak v očiach, únava očí, svetloplachosť, zhoršené videnie alebo bolesti hlavy. Tieto pocity môže sprevádzať začervenanie a podráždenie očí, kedy na povrchu oka vznikajú drobné odreniny, ktoré vedú až k vzniku zápalu. Často sa objavuje aj nadmerné slzenie – je spôsobené nekvalitným slzným filmom, pri ktorom dochádza k neustálemu dráždeniu zaschýnajúceho povrchu oka, čo často vyvoláva ďalšiu tvorbu sĺz. Aj keď máte pocit, že nepríjemné pocity zvládnete vyriešiť sami pomocou rôznych očných kvapiek, ktoré sú voľne predajné v lekárni, radšej svoje problémy konzultujte s lekárom. Len ten môže určiť príčinu problému a typ ochorenia a odporučiť vhodnú liečbu. Nevhodná samoliečba môže problémy zhoršiť a predĺžiť liečbu.

 

Syndróm suchého oka a možnosti riešenia

Liečba syndrómu suchého oka vychádza zo závažnosti ochorenia a z príčin, ktoré ho spôsobujú. Dôležité je zamerať sa aj na celkové ochorenia, ktoré môžu byť príčinou syndrómu suchého oka – včasná diagnóza a správna liečba zmenší problémy a zlepší kvalitu videnia i samotného života.

Ľahšie formy ochorenia sa liečia pomocou tzv. umelých sĺz – očných kvapiek, ktoré oko zvlhčujú a chránia. Niekedy sa používajú aj očné gély a masti, ktoré sa aplikujú na noc. V ťažších prípadoch lekári odporúčajú špeciálne zvlhčujúce gély alebo sa pristupuje k operácii, ktorá dočasne alebo natrvalo zablokuje odtokové kanáliky, či k chirurgickému riešeniu problémov s očnými viečkami. Cieľom liečby je vytvoriť rovnomernú vrstvu slzného filmu, ktorá na oku určitú dobu zostane a zabráni jeho vysychaniu a dráždeniu.

Súčasťou liečby je aj správna hygiena očných viečok. Je dôležité vyhýbať sa stresovým faktorom a odstrániť faktory vonkajšieho prostredia, ktoré problém negatívne ovplyvňujú atď. Vhodná je aj zmena životného štýlu – prechádzky na čerstvom vzduchu, časté vetranie a dostatok tekutín.

 

Vhodnú liečbu pre vás môžeme navrhnúť až po dôkladnom vstupnom vyšetrení.

OBJEDNAJTE SA! MÁTE OTÁZKY? SPÝTAJTE SA NÁS!

konzultace