Chcem sa objednať

Odstránenie druhotného sivého zákalu

tzv. YAG laserová kapsulotómia

Odstránenie druhotného sivého zákalu tzv. YAG laserom je neinvazívny laserový zákrok na odstránenie následného sivého zákalu, ktorý sa prejavuje zahmleným videním väčšinou u pacientov po operácii sivého zákalu.

Čo je druhotný sivý zákal
Druhotný alebo tiež sekundárny sivý zákal je spôsobený zakalením zadného puzdra šošovky.

V priebehu operácie sivého zákalu sa ľudská šošovka nahradzuje umelou vnútroočnou šošovkou, ktorá sa vkladá do puzdra pôvodnej šošovky. Toto puzdro je číre a veľmi tenké. V niektorých prípadoch toto puzdro hrubne. Pokiaľ toto nastane, videnie sa opäť zahmlieva a prejavuje sa poklesom videnia do blízka aj do diaľky. Okrem zahmleného videnia, druhotný šedý zákal žiadnym iným spôsobom oko nepoškodzuje. Ku zhrubnutie puzdra môže dôjsť už niekoľko mesiacov po operácii sivého zákalu, ale najčastejšie k nemu dochádza v priebehu dvoch až troch rokov po operácii. Môže sa ale vyvinúť aj úplne nezávisle od operácie.

Druhotný sivý zákal NIE JE komplikáciou pôvodnej operácie sivého zákalu a nemožno ho nijako ovplyvniť. Vyskytuje sa u približne 10-15% pacientov.

Druhotný sivý zákal možno jednoducho odstrániť bezbolestným zákrokom pomocou laseru. Vykonáva sa ambulantne, v očnom centre strávite vrátane prípravy na zákrok asi 45 minút a samotný zákrok trvá pár minút.

Odstránenie druhotného sivého zákalu je v Očnom centre Sokolík plne hradené všetkými zdravotnými poisťovňami.