Súčasná moderná medicína ponúka celý rad možností, prostredníctvom ktorých možno úspešne vyriešiť rôzne očné chyby a ochorenia. V Očnom centre Sokolík ponúkame vysoko kvalitné očné vyšetrenie a operačné zákroky, ktoré riešia liečbu sivého zákalu a rôznych typov refrakčných chýb oka.
Je vám cez šesťdesiat a máte pocit, že horšie vidíte? Máte zahmlené, zhoršené alebo skreslené videnie na blízko i do diaľky a tiež citlivosť na svetlo? Potom by vás mohol trápiť sivý zákal.
Sivý zákal väčšinou postihuje osoby vo veku 60 až 75 rokov. Vzniká starnutím ľudskej očnej šošovky, kedy postupne dochádza k jej zakaleniu. Toto zakalenie bráni priechodu svetelných lúčov na sietnicu, a človek si tak pripadá, ako by videl cez hmlu.
Jediným spôsobom liečby je rýchla a úplne bezbolestná operácia sivého zákalu.
Je vám cez štyridsať a máte problémy s videním na blízko? Nevidíte dobre na čítanie, pri používaní mobilného telefónu alebo už neprečítate cenovku v obchode? Potom vás už trápi starecká vetchozrakosť, čiže presbyopia.
Približne po 40. roku života začne ľudské oko strácať schopnosť akomodovať sa, čiže zaostrovať na blízku vzdialenosť. Postupne tak človek začne potrebovať okuliare na čítanie a ak nosí aj okuliare na diaľku, nevyhne sa neustálemu striedaniu okuliarov.
Ak vás však nosenie okuliarov obťažuje riešením pre vás je bezbolestná operácia PRELEX.
Vidíte zle na diaľku? Nedokážete zaostriť vzdialené predmety a vidíte ich rozmazane? Potom pravdepodobne trpíte krátkozrakosťou.
Pri krátkozrakosti dochádza k tomu, že sa svetelné lúče pretínajú už pred sietnicou, takže na sietnici sa premieta neostrý rozmazaný obraz. Krátkozrakosť možno štandardne korigovať okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami na diaľku.
Ak si však chcete zachovať slobodu bez okuliarov a šošoviek, môže pre vás byť riešením laserové odstránenie dioptrií (vhodné pre ľudí vo veku 20 - 40 rokov) alebo implantácia vnútroočných kontaktných šošoviek ICL.
Zle sa vám zaostruje na blízke predmety či text? Potom vás pravdepodobne trápi ďalekozrakosť. Pri menšej chybe si toho ani nemusíme všimnúť, pretože oko je schopné akomodovať (doostriť). Pokiaľ ale oči musia neustále doostrovať a vyvíjať takéto väčšie úsilie, môžete trpieť bolesťami hlavy, väčšou únavou či nesústredenosťou.
Pri ďalekozrakosti dochádza k tomu, že sa svetelné lúče pretínajú až za sietnicou, takže sa na sietnici premieta neostrý rozmazaný obraz. Ďalekozrakosť sa štandardne koriguje okuliarmi s plusovými dioptriami.
Aj ďalekozrakosť možno riešiť operatívne a zbaviť sa tak závislosti na okuliaroch, a to buď operáciou PRELEX alebo implantáciou vnútroočných kontaktných šošoviek ICL.
Astigmatizmus je tzv. cylindrická očná vada, ktorá znižuje zrakovú ostrosť na všetky vzdialenosti. Je spôsobená nepravidelným zakrivením rohovky (vzácnejšie zakrivením očnej šošovky), ktoré je miesto guľovitého tvaru skôr elipsoidné. Svetlo sa preto lomí v miestach s väčším či menším zakrivením rôzne, čo spôsobuje, že sa lúče na sietnicu nestretávajú v jednom ohnisku a videnie je rozmazané, pokrivené až zdeformované a zároveň môže dochádzať aj k zlému rozlišovaniu niektorých písmen a číslic. V súvislosti s astigmatizmom sa môžu objaviť aj bolesti hlavy, únava očí a privieranie viečok pri pohľade do diaľky.
To, že trpíte astigmatizmom nemusíte vôbec vedieť. Toto ochorenie väčšinou zistí až lekár pri komplexnom očnom vyšetrení. Štandardne sa koriguje okuliarmi či kontaktnými šošovkami.
Astigmatizmus možno odstrániť pri laserovej operácii, pri vnútroočných operáciách sivého zákalu či PRELEX, alebo implantáciou vnútroočnej kontaktnej šošovky ICL.
Makulárna degenerácia patrí k najzávažnejším ochoreniam sietnice, pri ktorej dochádza k chorobným zmenám na sietnici v mieste najostrejšieho videnia a k postupnej strate centrálneho videnia. Pri makulárnej degenerácii vypadáva pacientovi obraz uprostred zorného poľa a stráca schopnosť rozpoznávať detaily, má poruchy čítania, nemôže sledovať televíziu.
Objavuje sa prevažne vo vyššom veku, jeho priebeh je rôzne rýchly a niekedy vedie k praktickej strate zraku až slepote.
Makulárnu degeneráciu bohužiaľ nemožno úplne vyliečiť (tj. nie je možné úplne obnoviť zrakové funkcie a normálne videnie), ale ochorenie možno účinne zabrzdiť a zastaviť ďalší vývoj choroby.
Glaukóm sa neprejavuje žiadnou bolesťou, ani nespôsobuje iné problémy. Postupne a častokrát nepozorovane však strácate periférne videnie. Toto ochorenie býva odhalené náhodne pri preventívnom očnom vyšetrení počas predpisu okuliarov do blízka. V prípade, že už vnímate zmeny v zornom poli, ide o veľmi pokročilú fázu ochorenia s výrazne nižšou pravdepodobnosťou úspešnej liečby.
Zelený zákal spôsobuje postupné odumieranie očného nervu, čo môže viesť až ku strate zraku. Zmeny dokáže odháliť očný tomograf (OCT). Liečbu je potrebné začať čo najskôr, aby sa včas predišlo k ešte rozsiahlejšiemu poškodeniu videnia. Liečba prebieha kvapkami na zníženie vnútroočného tlak a v pokročilých prípadoch sa pristupuje k chirurgickým či laserovým zákrokom.
Vidíte občas pred okom temné alebo nepravidelné škvrny či svetelné záblesky? Môže ísť o počiatočné príznaky odlupovania sietnice. Pri odlupovaní sietnice si všimnete tmavú clony, ktorá postupne zakrýva zorné pole. Odlúpenú sietnicu je potrebné operovať včas operovaná, inak hrozí až trvalé oslepnutie.
Súčasná medicína už dokáže väčšinu ochorení sietnice liečiť - chirurgicky alebo pomocou najnovších sietnicových laserov. Zákrok je vykonávaný ambulantne.