Chcem sa objednať

Operácie podľa veku

Zahoďte okuliare a užívajte si život naplno v akomkoľvek veku

V Očnom centre Sokolík ponúkame možnosť zbaviť sa závislosti na okuliaroch v akomkoľvek veku. Vzhľadom k tomu, že aj naše oči starnú, existujú v rôznych životných obdobiach odlišné operačné metódy na odstránenie dioptrií.

20 - 40 rokov: Laserové operácie očí

Laserové operácie sú vhodné pre pacientov vo veku 20 - 40 rokov, ktorí sa chcú zbaviť závislosti na okuliaroch a kontaktných šošovkách najmä pre videnie na diaľku, ale taktiež možno laserovou operáciou odstrániť aj ďalekozrakosť a astigmatizmus. 

Súčasné najmodernejšie metódy laserových operácií sú veľmi šetrné, bezbolestné a sú založené na úprave hĺbky rohovky. Jednotlivé typy týchto operácií sa líšia v spôsobe odkrytie rohovky a jej následným upravením laserom:

  • najmodernejší a najšetrnejší typ laserovej operácie očí je Relex SMILE
  • druhou najčastejšou metódu laserových operácií je femtoLASIK

Najvhodnejší typ zákroku je odporúčaný lekárom na základe komplexného vyšetrenia a je tak viacmenej ušitý priamo na mieru každému pacientovi.

40 - 65 rokov: Operácia PRELEX

Približne po 40. roku života začne ľudské oko strácať schopnosť akomodovať sa, čiže zaostrovať na blízku vzdialenosť - odborne sa tomuto procesu hovorí vekom podmienená strata akomodácie alebo aj presbyopia.

Postupne tak človek začne vidieť zle na čítanie a nevyhne sa nutnosti nosiť okuliare. A ak nosí aj okuliare na diaľku, musí okuliare neustále striedať. Riešením je operácia PRELEX, pri ktorej sa ľudská šošovka nahradí umelou multifokálnou či trifokálnou vnútroočnou šošovkou, vďaka ktorej človek uvidí bez okuliarov na blízko i na diaľku. Operácia je úplne bezpečná a bezbolestná. Vykonáva sa ambulantne, trvá približne 15 minút a väčšinou už druhý deň pacient na operované oko normálne vidí a to úplne bez okuliarov.

65 rokov a viac: Operácie sivého zákalu s prémiovými šošovkami

Starnutím ľudskej očnej šošovky dochádza k jej postupnému zakaleniu a vzniká tzv. sivý zákal. Ten bráni priechodu svetelných lúčov na sietnicu, a človek si tak pripadá, ako by videl cez hmlu. Výskyt sivého zákalu stúpa s vekom a väčšinou postihuje osoby vo veku 60 až 75 rokov.

Sivý zákal sa nedá odstrániť nijak inak ako rýchlou a úplne bezbolestnou operáciou. Pri tej sa pôvodná zakalená ľudská očná šošovka nahradzuje umelou vnútroočnou šošovkou, ktorá zostáva v oku natrvalo až do konca života. Výhodou pre vás je, že máte možnosť sa spolu so sivým zákalom úplne zbaviť aj okuliarov, a to vďaka prémiovým vnútroočným šošovkám:

  • multifokálna šošovka vám zaistí ostré videnie na blízko i do diaľky,
  • torická šošovka vás zbaví astigmatizmu,
  • asferická šošovka vám umožní kvalitnejšie videnie za šera.
konzultace