Chcem sa objednať

Operácie sivého zákalu

Šanca vybrať si pohľad na svet je úžasný bonus

Sivý zákal čiže katarakta je očné ochorenie, pri ktorom dochádza k zakaleniu čírej ľudskej očnej šošovky. Toto zakalenie bráni priechodu svetelných lúčov na sietnicu, a človek si tak pripadá, ako by videl cez hmlu. Ide o časté očné ochorenie, ktoré komplikuje život rade ľudí, pritom sa dá jednoducho vyriešiť.

Výskyt sivého zákalu stúpa s vekom a väčšinou postihuje osoby vo veku 60 až 75 rokov. Medzi zďaleka najčastejšiu príčinu vzniku sivého zákalu patrí starnutie očnej šošovky v dôsledku zmien v jej zložení a veľkosti. Príznakom je zahmlené, zhoršené a skreslené videnie na blízko i do diaľky a tiež citlivosť na svetlo.

Spôsob liečby sivého zákalu

Sivý zákal sa nedá odstrániť nijak inak ako operáciou a neexistuje iný spôsob jeho liečby.

Operácia sivého zákalu vrátane základnej vnútroočnej šošovky je plne hradená všetkými zdravotnými poisťovňami.

"Operácia je úplne bezbolestná a vďaka modernej medicíne a najnovším technológiám sa v dnešnej dobe jedná o jednu z najbezpečnejších operácií vôbec, pri ktorej sa prakticky nevyžadujú žiadne zásadné obmedzenia pacienta pred a ani po operácii." vysvetluje MUDr. Ján Sokolík, primár Očného centra Sokolík

Operácia, počas ktorej očný chirurg vymení zakalenú očné šošovky za šošovku umelú, sa vykonáva ambulantne. Samotný zákrok trvá len pätnásť minút, je úplne bezbolestný a pacient už druhý deň na oko vidí.

Operácia by sa nemala odkladať

Pacient by operáciu nemal zbytočne odkladať a mal by ju podstúpiť vo chvíli, keď ho sivý zákal obmedzuje v bežnom živote. V súčasnej dobe sa neodporúča nechať sivý zákal tzv. dozrieť, lebo u "staršieho" zákalu býva očná šošovka viac postihnutá, je tvrdšia a horšie sa odstraňuje. Operácia potom je náročnejšia a môže priniesť viac rizík.

 

Operácie sivého zákalu v Očnom centre Sokolík

V Očnom centre Sokolík sa na operácie sivého zákalu priamo špecializujeme a máme s týmto ochorením naozaj rozsiahle skúsenosti. Úspešne sme vykonali už viac ako 15.000 týchto operácií, čo svedčí o obrovskej dôvere pacientov. Pacienti oceňujú nielen výborný výsledok operácie, ale aj rodinné prostredie centra a profesionálny a zároveň ľudský prístup celého personálu ku každému pacientovi.

Sokolík operácie

V našom očnom centre v súčasnosti pre operácie sivého zákalu využívame najmodernejšie operačné technológie, ktoré sa používajú na najkvalitnejších svetových klinikách a vďaka ktorým dokážeme zabezpečiť ešte väčší komfort a bezpečie pre pacientov

Save vision system - prístroj novej generácie, ktorý monitoruje jednotlivé fázy operácie sivého zákalu. Operácia je pre pacienta šetrnejšia, štruktúry oka nie sú podráždené ako pri štandardnej technológii a hojenie po operácii je rýchlejšie.

ZEPTO™ technológia - úplne nová operačná technológia, ktorá je bezpečnejšia a šetrnejšia pre oko. Poskytuje operatérovi rýchly, jemný a presný výsledok a zároveň rešpektuje jedinečnosť každého oka a prispôsobuje sa mu.

 

Výber vnútroočných šošoviek

Počas operácie sa ľudská očná šošovka nahradzuje umelou šošovkou. Vnútroočná šošovka zostáva v oku na celý život, už sa nevymieňa, preto má pacient len ​​jedinečnú možnosť výberu, ako sa bude po operácii pozerať na svet. V Očnom centre Sokolík ponúkame kvalitné vnútroočné šošovky amerického výrobcu Lenstec.

Z verejného zdravotného poistenia sú hradené monofokálne šošovky, ktoré po operácii zlepšia videnie na jednu vzdialenosť podľa voľby pacienta - na blízko alebo na diaľku a na opačnú vzdialenosť potom bude musieť naďalej nosiť okuliare.

V rámci nadštandardnej liečby sivého zákalu si môže pacient zvoliť špeciálne vnútroočné šošovky a okuliare natrvalo odložiť. Na výber pacienti majú:

 • multifokálne vnútroočné šošovky, vďaka ktorým uvidí kvalitne na blízko i na diaľku, a úplne sa tak zbaví závislosti na okuliaroch
 • trifokálne šošovky, ktoré oproti multifokálnych navyše umožňujú aj kvalitné videnie na strednú vzdialenosť
 • asferické šošovky, ktoré poskytujú kvalitnejšie videnie za šera
 • torické šošovky, ktoré pacienta zbavia astigmatizmu

 

Operácia sivého zákalu

Predoperačné vyšetrenie

Hoci vám sivý zákal diagnostikoval váš očný lekár, je nutné, aby ste pred samotnou operáciou podstúpili ešte komplexné vyšetrenie aj u nás v Očnom centre Sokolík. Podrobné vyšetrenie vášho zraku je zárukou toho najlepšieho výsledku.

Predoperačné vyšetrenie očí trvá približne 1,5 hodiny. V priebehu vyšetrenia budeme zisťovať vašu anamnézu, aktuálny stav očí, dioptrickej chyby, vnútroočný tlak a zároveň vyšetrenie očí a očného pozadia v tzv. rozkvapkaní. Na záver vyšetrenia vám lekár detailne vysvetlí priebeh operácie a odporučí najvhodnejšie riešenie operácie a typ vnútroočnej šošovky. Na vyšetrenie si prineste okuliare, ktoré nosíte a zoznam liekov, ktoré užívate. Odporúčanie od očného lekára nie je potrebné. Po vyšetrení nebudete schopní niekoľko hodín viesť motorové vozidlá.

Samotná operácia sivého zákalu

Operácie sivého zákalu sa netreba obávať. Vykonáva sa ambulantne, tzn. že do očného centra prídete ráno v deň operácie a v rovnaký deň tiež z kliniky odídete. Samotný zákrok trvá len 15 minút a je úplne bezbolestný, pretože oko je znecitlivené kvapkami. Očné viečka budú v správnej polohe pridržiavaná špeciálnym fixátorom, ktorý bráni mrknutiu - nemusíte mať teda obavy, že mrkaním ohrozíte priebeh operácie. Po celú dobu prípravy aj pri samotnej operácii ošetrujúci personál urobí maximum, aby ste sa cítili bezpečne a príjemne.

Počas operácie vykoná operatér malý rez (iba 2,2 mm) a do oka vstrekne operačný gél, ktorý chráni jemné štruktúry oka pred poškodením po celú dobu operácie. Pomocou špeciálneho prístroja - ultrazvukového fakoemulzifikátora - zakalenú očnú šošovku rozdrví a z oka odsaje. Po odstránení zakalenej ľudskej šošovky sa zavádza šošovka umelá. Vďaka naozaj malým rozmerom operačnej rany sa oko veľmi rýchlo, ľahko a samo zacelí. Po operácii má pacient oko do druhého dňa zakryté sterilnou náplasťou. Po sňatí náplasti už pacient na oko normálne vidí.

Prípadnú operácia druhého oka robíme zvyčajne do 14 dní.

Kontrola po operácii

Po operácii sa s vami dohodneme na termíne pooperačnej kontroly, na ktorú je nutné sa dostaviť do troch dní od zákroku. Kontrola prebieha buď u nás v Očnom centre Sokolík alebo u vášho očného lekára.

Odporúčania po operácii

 • dodržujte termíny kontrol
 • chráňte oko pred úrazom
 • 1 týždeň sa vyhýbajte pobytu v zafajčenom a silne prašnom prostredí
 • do práce sa môžete vrátiť niekoľko dní po operácii (ak pracujete v infekčnom prostredí, je vhodné nastúpiť až po uplynutí doby 4 týždňov)
 • 14 dní nepoužívajte líčidlá
 • 4 týždne nerobte fyzicky náročnú prácu
 • 4 týždne sa vyhýbajte kúpaniu vo verejných bazénoch, v kúpeľoch a v prírodných kúpaliskách
 • riadenie vozidla sa odporúča až po operácii druhého oka
 • k stabilizácii zraku dochádza cca 4-6 týždňov po operácii, okuliare je vhodné teda nechať predpísať až po uplynutí tejto doby
konzultace